אחת ולתמיד: מהו תפקידו של עורך דין בתהליך התחדשות עירונית?

ודאי שמעתם על תהליכי התחדשות עירונית – מדובר בפרויקטי תמ"א 38 ופינוי בינוי שסוחפים ערים בכל הארץ. לפרויקטים האלה יש הרבה מאוד יתרונות עבור בעלי דירות ודיירים, אבל מומלץ לא לעבור אותם לבד אלא בליווי עורך דין. אז מהו בעצם תפקידו של עורך דין בכל התהליך הזה? במאמר זה נפרט לכם על כל מה שעורך דין מומחה עושה בנושא זה.

 

הגנה ותמיכה משפטית

תפקידו העיקרי של עורך דין נדל"ן ומקרקעין בפרויקטים של התחדשות עירונית הוא לספק הגנה משפטית מלאה ומקיפה עבור הדיירים ובעלי הדירות. הוא זה שינסח את החוזים ויבחן את ההסכמים של הפרויקט, הוא יוכל לבדוק שיש רישום תקין בטאבו, והוא יגן על זכויות הדיירים לאורך כל הפרויקט- עד לאכלוס המחודש. כל זה מתרחש בשלבים לאורך התקדמות הפרויקט, ועורך הדין יהיה בעצם מיופה כוח שייצג את הדיירים בכל דבר שצריך, גם מול הרשויות וגם מול היזמים.

הגנה ותמיכה משפטית

תפקיד מסחרי ומשא ומתן

מעבר למומחיות משפטית, עורך דין נדל"ן יוכל לעזור לדיירים לבחון את ההצעות של יזמי הפרויקט השונים לפני ההחלטה על האחד המתאים והנכון ביותר עבורם. הוא יוכל לנהל משא ומתן על התנאים השונים עם הדיירים והיזמים. כך הם יוכלו לקבל את התנאים הטובים והמשתלמים ביותר.

 

בירוקרטיה

עורך דין יהיה ממונה על כל הצד הבירוקרטי של תהליך ההתחדשות העירונית. זה כולל גורם רישום בלשכת רישום המקרקעין, תוך עמידה בכל התקנות הנדרשות. אם ייווצרו ליקויי בניה, עורך הדין יסייע לדיירים בהגשת תביעה נגד היזם או הקבלן של הפרויקט.

 

ניהול דיירים סרבנים

בפרויקטים של התחדשות עירונית, הסכמה פה אחד מכל הדיירים היא אידיאלית אך לא תמיד ניתנת להשגה. במקרה של תמ"א צריך הסכמה של 66 אחוז מבעלי הדירות, אבל לפעמים יש דיירים סרבנים שלא מעוניינים בכך מסיבות שונות.

במקרים כאלה לעורך הדין יהיה תפקיד גדול בהתמודדות עם אותם דיירים שמתנגדים לפרויקט ללא נימוקים מוצדקים. ההוראות החוקיות מאפשרות לעורך הדין להגיש תביעות נגדם בכדי להתניע את הפרויקט. פעמים רבות עורך דין הוא זה שיכול לעשות את ההבדל ולגרום לדייר סרבן להסכים או להכריח אותו לעשות זאת מטעמים חוקיים כאלה ואחרים.

ניהול דיירים סרבנים

מעקב אחר התקדמות הפרויקט

לאורך כל הפרויקט עורך הדין יעקוב אחר ההתקדמות שלו ויבדוק שכולם עומדים בכל תנאי ההסכם. זה יבטיח שהיזם, הקבלן והספקים ימלאו את כל ההתחייבויות שלהם ושהם עומדים בלוח הזמנים. פיקוח שוטף זה הוא חיוני בכדי להבטיח שהפרויקט יקרה כראוי ושהאינטרסים של הדיירים יהיו מוגנים.

 

לסיכום

תפקידו של עורך דין בפרויקטים של התחדשות עירונית כולל כמה היבטים שונים, ביניהם משפטיים, בירוקרטיים וניהוליים. מהשלבים המקדימים ועד לסיום הפרויקט חשוב שיהיה עורך דין מומחה בתחומו שאתם יכולים לסמוך עליו כי הוא יהפוך לשותף משמעותי בתהליך.

אחת ולתמיד מהו תפקידו של עורך דין בתהליך התחדשות עירונית

אולי יעניין אותך גם

4 יתרונות בנשיאת נשק אישי
כללי

4 יתרונות בנשיאת נשק אישי

אגף הרישוי לכלי ירייה שפועל תחת המשרד לביטחון פנים קיבל אלפי פניות תוך יומיים בלבד. שכן, אזרחים רבים במדינת ישראל פנו בבקשה להוציא רישיון לנשק

קרא עוד »