רשימת המחלות המקנות פטור ממס הכנסה

כל אזרח עובד במדינה משלם מס הכנסה. חלק מסוים מהמשכורת שלנו או מההכנסות השונות שלנו מגיע אל המדינה, שיכולה כתוצאה מכך להשקיע בשירותים שונים ובתקציבים שונים, לטובת האזרחים. כאשר אנשים סובלים ממחלות שונות, הם עשויים להיות זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. המדינה מבינה שישנם אזרחים במצבים קשים יותר או חלשים יותר, ושאין זה צודק יהיה לגבות מהם מס זה. במאמר הבא נסביר מהן המחלות המקנות פטור ממס הכנסה.

 

פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא אחד מסוגי המיסים המוכרים ביותר שיש. כמעט בכל מדינה דמוקרטית ומערבית האזרחים משלמים את המס הזה. מס הכנסה עובד בצורה בה האזרח צריך לשלם חלק מסוים מהמשכורת החודשית שלו או מההכנסה השנתית שלו וכן מהכנסות אחרות לטובת המדינה, כאשר החלק הזה נקבע באופן הדרגתי ויחסי להכנסת האזרח.

מס הכנסה נחשב לאחד הגורמים המרכזיים בהפיכת משכורת הברוטו שלנו למשכורת נטו מצומצמת יותר. במדרגות המס הגבוהות יותר, אזרחים יכולים למצוא את עצמם משלמים עשרות אחוזי מס למדינה מסך המשכורת שהם מקבלים.

לכן, פטור ממס הכנסה הוא בהחלט החלום של אזרחים רבים, אך הסיכוי לקבל את הפטור הזה הוא נמוך. המדינה קבעה שישנן מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה כאשר אותן מחלות מסיבות נזק משמעותי לאזרח והופכות את גביית המס ממנו ללא צודקת.מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

פטור זהה כתוצאה ממחלות שונות

לפני שנבין מהן המחלות שעשויות לזכות אזרחים בפטור ממס הכנסה, חשוב להבין קודם כל עבור מה ניתן הפטור הזה. פטור ממס הכנסה בעקבות מחלה לא ניתן עקב מחלה ספציפית, אלא בעקבות הגעה למצבי נכות חמורים, שיכולים להיגרם בין היתר בעקבות מחלה. אזרח עשוי לחלות במחלה מסוימת ולהיות זכאי לפטור, אם המחלה גורמת לו להיות בעל אחוז נכות גבוה במיוחד.

 

מחלות שמזכות מפטור

ישנן כמה מחלות שעשויות לזכות את האזרח הסובל מאחת מהן או מכמה מהן בפטור. סוג מרכזי של מחלות שעשוי לזכות את האזרח בפטור הן מחלות הסרטן. ישנם סוגים שונים של סרטן שעשויים לגרום לנכות קבועה או זמנית ויכולים לזכות את החולה בפטור ממס הכנסה.

מחלה נוספת היא מחלת הטרשת הנפוצה, שחולים במצב מתקדם במחלה זו סובלים לרוב מאחוזי נכות גבוהים. גם אירוע מוחי, מחלת ריאות או אירוע לבבי שמשאירים נזק אצל החולה ומשאירים אותו עם אחוז נכות גבוה עשויים להקנות לו פטור ממס הכנסה. גם אי ספיקת כליות, פרקינסון ובעיות אורטופדיות מתווספות לרשימה זו.

 

חשוב לדעת

הפטור לא יינתן לאדם עם אחוזי הנכות המתאימים בעקבות מחלה באופן אוטומטי. כדי לקבל את הפטור, יש להגיש בקשה רלוונטית לרשות המיסים. אם לא נקבעו אחוזי נכות למגיש הבקשה, עליו להתייצב לפני הגשת הבקשה מול וועדה רפואית של מס הכנסה.

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

אולי יעניין אותך גם

פטורים בהנפקת מס הכנסה
מיסים

האם מס ההכנסה מנפיקה פטורים?

מדיניות מיסוי ותקנות ממלאות תפקיד חיוני בפיתוח הכלכלי של מדינה. בישראל, שירות מס ההכנסה, אחראי על ניהול ואכיפת חוקי המס. עם זאת, אנשים ועסקים רבים

קרא עוד »
טראמפ על רקע ארה"ב
מיסים

מה היא תוכנית גילוי מרצון?

חובת הדיווח על אזרחים אמריקאים שחיים מחוץ לגבולות ארה"ב התעצמה עם כניסת רפורמת המסים של טראמפ ובעקבותיה התגברה האכיפה. ישראלים רבים שמחזיקים אזרחות אמריקאית וכלל

קרא עוד »
חישוב מס
מיסים

החזר מס לחיילים משוחררים

חיילים משוחררים משירות סדיר אשר השקיעו מזמנם ומרצם בעבור המדינה ללא שכר משמעותי זוכים בגין שירותם להטבת מס בדמות החזר המשתנה בהתאם לאורך השירות והמגדר

קרא עוד »
מיסים
מיסים

סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה

הגעתם לגיל השלישי ואתם רוצים להיות בטוחים שאתם מתנהלים בצורה הכלכלית הכי נכונה שאפשר? רוצים לדעת שאתם לא משלמים יותר מידי מיסים וכי בסופו של

קרא עוד »
מיסים

גילוי מרצון – חבל לפספס את זה

תשלומי המיסים הם משהו שאנחנו שומעים עליו עוד הרבה לפני שאנחנו נכנסים למעגל העבודה, שכן כולנו עדים לשיחות של "הגדולים" שמתמרמרים על המיסים הגבוהים במדינה.

קרא עוד »