5 פעולות שחובה לעשות לפני עסקאות מקרקעין גדולות

לפני שנתחיל לחלק עצות על עסקאות מקרקעין, חשוב שנבין מהי בכלל עסקה כזו.

אז עסקת מקרקעין היא השם הכללי לכל פעולות הקניה והמכירה של נכסים נדל"ן, החל בדירות של 20 מטרים רבועים וכלה במגרשים המתפרשים על פני דונמים שלמים.

לפני שנפרט לכם את כל הפעולות שחייבים לעשות לפני עסקאות מקרקעין גדולות, אנחנו מבקשים להבהיר כי כל מה שכתוב בטקסט שלפניכם לא מתיימר להוות תחליף לייעוץ משפטי. בעת הקריאה נסו לזכור שטבעו של מידע משפטי הוא להתעדכן ולעבור שינויים מעת לעת.

נשמח להיות לעזר לכל מי שיקרא את המאמר, אך שימו לב שכל שימוש באמור בטקסט, נעשה על דעת הקורא בלבד, ולכן האחריות לכל השלכות הנובעות מכך חלה אך ורק עליו.

 

מה הן הפעולות שחובה לעשות לפני עסקאות מקרקעין

פה ניתן לכם רשימה עניינת, של כל הפעולות שיש לעשות לפני עסקת מקרקעין. בהמשך תוכלו למצוא פירוט לגבי השלבים.

  1. בדיקת קניינות
  2. הערכת שמאי
  3. וידוא מימון לרכישה
  4. בדיקת זהות לצד השני
  5. בדיקת האזור והקלות מס.

בכל אחד מהשלבים, מומלץ בחום להיעזר בעורך דין מומחה, למשל עורך הדין דן גנגינה.

 

בדיקת קניינות

קודם כל, חייבים לעשות לנכס בדיקת קניינות. בדיקה זו מתבצעת בדרך כלל על ידי של עורך דין מטעם הקונים, ומטרתה היא לחשוף במדויק את כושר הסחירות של הנכס. בבדיקה יכולות להתגלות מגבלות שאינן מאפשרות מכירה של הנכס.

 

הערכת שמאי

בהערכה זו יבדוק שמאי את הנכס, האם קיימות חריגות בנייה שיהוו בעיה בהמשך. צריך להעזר בחברות המתמקצעות בביצוע בדק בית וניפוק דוחות בנושא.

 

וידוא מימון לרכישה

למעשה, אנשים רבים מבצעים את השלב הזה לפני תהליך חיפוש הנכס בכלל, כדי לעזור להם למקד את החיפוש שלהם. מימון לרכישה אפשר למצוא בהון עצמי, הלוואה או משכנתא.

 

בדיקת זהות לצד השני

חשוב לבדוק האם למוכר מותר בכלל למכור את הנכס. כמו כן, חשוב מאוד לבדוק גם את פרטיהם של הקונים, שיכולים הציג מצג שווא כאילו יש להם את האמצעים לקנות את הנכס.

 

בדיקת האזור והקלות מס

עסקאות מקרקעין חשוב גם לבצע בדיקה האם אתם זכאים לפטור או הקלות מס כלשהן, הקשורות לרכישה של נכס מקרקעין. כדאי גם לבדוק האם קיים של טופס 4, האם יש בנכס זכויות בניה לא מנוצלות, ובאיזה אזור הנכס נמצא. לא תרצו לקנות נכס, ולגלות בדיעבד שמעליו עובר נתיב אווירי שהרעש בו הוא בלתי נסבל.

 

סיכום

לסיכום, ישנם מספר רב של דברים לבדוק לפני עסקאות מקרקעין גדולות, כמו גם לפני עסקאות מקרקעין שהן יותר קטנות באופן יחסי. את כל התהליך כדאי שילווה עורך דין, על מנת למנוע מכם עוגמת נפש, בזבוז של כסף כמו גם של זמן.

 

השקעה מניבה

אולי יעניין אותך גם